Zahraničí

Lavrov uvedl, že je Rusko připraveno přerušit vztahy s Evropskou unií

Ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov se vyjádřil ke vztahům Ruska a Evropské unie. Podle jeho slov je Rusko připraveno s EU přerušit vztahy.

„V případě, že znovu uvidíme, (…) že jsou ukládány v nějakých oblastech sankce, které vytvářejí rizika pro naši ekonomiku, a to i v těch nejcitlivějších oblastech. Nechceme se izolovat od světového života, ale musíme na to být připraveni. Chceš mír – připrav se na válku,“ řekl Lavrov ve vysílání na youtubovém kanálu Solovjov Live.

Lavrov dále uvedl pár slov k opozičníkovi Alexeji Navalnému. Sdělil, že situace kolem něj byla speciálně připravena, avšak on sám přišel pod ruku.

„Jednoduše přišel pod ruku, myslím. Kdyby nebylo Navalného, bylo by něco dalšího,“ uvedl.

https://www.youtube.com/watch?v=bttzAMYJU0U

Podle Lavrova „připravovali Navalného celkem solidně, když vezmeme v potaz příběh o přípravě toho slavného filmu, který by nebylo možné zorganizovat bez souhlasu německých úřadů“.

Tento týden Brusel uvedl, že by mohl zavést nové protiruské sankce. Stalo se tak po návratu šéfa evropské diplomacie Josepa Borrella z Moskvy. Podle jeho názoru Rusko „nesplnilo očekávání“ a „nestalo se moderní demokracií“. Podle jeho názoru Moskva vnímá „demokratické hodnoty jako existenční hrozbu“. Nevyloučil tak, že EU rozšíří sankce v souvislosti se situací v oblasti lidských práv.

„O těchto otázkách budeme diskutovat 22. února na zasedání Rady ministrů zahraničních věcí EU a poté na březnovém summitu. Na těchto zasedáních bude rozhodnuto o dalších krocích. Bylo by správné zařadit sankce. Předložím konkrétní návrhy s využitím svého práva na iniciativu jako vysoký představitel pro zahraniční a bezpečnostní politiku,“ prohlásil Josep Borrell.

Spolupráce v oblastech

Borrell navštívil Moskvu ve dnech 4. – 6. února, setkal se s ministrem zahraničních věcí Sergejem Lavrovem a zástupci společenských organizací. Během návštěvy šéf evropské diplomacie uvedl, že existují oblasti, v nichž Rusko a EU mohou a měly by spolupracovat, a Brusel, podle jeho slov, navzdory problémům je pro dialog s Moskvou.

Příčinou napětí je kromě konfliktů na Ukrajině, v Podněstří a situace v Bělorusku i zatčení opozičníka Alexeje Navalného a zadržování demonstrantů na neschválených akcích 23. a 31. ledna.

Země EU zkritizovaly soudní rozhodnutí o Alexeji Navalném i potrestání účastníků nepovolených akcí na jeho podporu. Navalnyj byl zadržen 17. ledna na letišti Šeremetěvo po návratu z Německa. Počátkem února soud nahradil jeho podmíněný trest skutečným odnětím svobody na základě rozsudku o zpronevěře prostředků společnosti Yves Rocher z roku 2014.

V Rusku bylo evropským partnerům doporučeno, aby nezasahovali do vnitřních záležitostí jiných zemí a řešili si své vlastní problémy.

Zdroj