Domácí

Na věčné časy

Vidlák: V poslední době jsem se v článcích v diskusi poměrně důkladně věnoval myšlence, že koronavirový odboj proti vládě a jejím opatřením se hladce proměnil v boj za Piráty, kteří mají velkou šanci uhrát fenomenální volební výsledek a získat premiérské křeslo. Ostatní dnes opoziční strany se už dávno netají tím, že budou Pirátům ve vládnutí sekundovat nebo alespoň svítit.

Zároveň jsme svědky toho, jak nám ze scény mizejí někteří zavedení aktéři. Zřejmě proto, aby nepřekáželi v opozičním nástupu k hvězdné budoucnosti. Z ničeho nic skončil mladý Klaus. Prý už nemá energii. Tak určitě… nemá energii. Založí si stranu, udělá ji tak, aby podle stanov měl takřka neomezené pravomoci, může kohokoliv na kterékoliv kandidátce odmítnout, má to jako svoje léno… a najednou skončí. Spíš bych věřil tomu kompru, co prý na něj mají. Je zapotřebí neponechat nic náhodě, aby nějaká šajse Trikolóra neubírala procenta modroptákům.

Stejně tak zmizel najednou z ničeho nic i chvilkař Minář. Do politiky se nepustí, jeho hnutí nezískalo dost podpisů. Slza mi ukápla. Takových milionů měl, takových sponzorů, co by mu zaplatili a on to zapíchne ještě před volbami… Mnohem pravděpodobnější se jeví, že ani Bartoš nechce nechat nic náhodě, protože Kantar mu sice udělal pěkný průzkum, ale člověk nikdy neví. Zbavili se další pidistraničky, která by mohla Pirátům uškodit propadlými hlasy.

Prostě sledujeme v přímém přenosu útok na ANO. Náš oligarcha miliardář je oslaben neúspěšným bojem proti covidu, je otřesen tím, že jeho voliči naskočili na vlnu protestů proti opatřením. Možná si také opoziční stratégové spočítali, že hodně Babišových voličů jsou ti, kdo o pár let dřív volili Věci veřejné, tedy který vždycky volí nové uskupení v naději, že se něco změní. Babiš už není nový, ale Piráti noví jsou, takže se tito voliči přesouvají k nové naději, aby byli posléze zase zklamáni.  Ale Babiše to oslabí.

Právě tito voliči stojí za mým přesvědčením, že průzkum Kantaru není tak úplně mimo. Ono je celkem jedno, jestli Babiš uspěje s 25% nebo 28%.  Piráti, Starostové, ODS, TOP a KDU budou mít dohromady pohodlnou převahu.  Vláda to bude tedy šílená, ale půjdou do ní, protože mají společného nepřítele. Vlastně nejhůř dopadne Okamura, protože tomu pár procent ubere Volný a zároveň zjistí, že program anticovid je zajímavý jen pro malé (i když hlasité) procento lidí.

V posledních týdnech jsem se mnohokrát zamýšlel, jak se to vlastně mohlo stát? Kde to vzniklo, že babišovi voliči poměrně razantně nastoupili na vlnu neexistující epidemie a když už to bylo neudržitelné, tak alespoň pokračovali v tom, že opatření jsou fašistická, že jimi volený Babiš se je snaží zotročit či očipovat.

Že po Babišovi jde opozice, tomu se nedivím. Odstavil je od penězovodů, šlápl jim na kuří oka, splnil voličům své i jejich volební sliby (snížil daně, zvedl přídavky a důchody, do covidu byl rozpočet skoro vyrovnaný), tam je zcela logické, že Babiš nemohl udělat nikdy nic dobrého. Ale proč si tohle myslí i babišovi voliči?  Měl jsem pro ně poměrně příkrý odsudek, protože jsem si myslel, že jejich důvody souvisejí s jejich zhýčkaností. Babiš jim začal vadit v té chvíli, kdy po nich něco začal chtít.

Osobně jsem to bral jako tragédii pro celou alternativní scénu, protože to byla v podstatě kudla do babišových zad od babišových voličů, ze které se náš oligarcha samozřejmě poučí a napříště se nikdy nikdy nikdy a za žádnou cenu nepokusí opřít o voliče. I předtím se snažil dolejzat kamkoliv jinam, teď ttoto jeho přesvědčení ještě posílí. Stejně tak se už nebude pokoušet o nějaký větší tlak na EU. To samé poučení si vezme i Okamura a případní noví kandidáti – že je sice možné voličům slibovat odchod z EU poanglicku, ale v praxi se o něj nikdy nepokusí, protože odchod z EU by představoval víc problémů, hlubší recesi a víc strádání než celý covid. Přece jenom jsme Evroskou unií obklopeni a nebylo by snadné v tomto prostoru dělat nějakou rebélii. A jakmile by došlo na nějaké uskromnění, bude se zase křičet o fašistické vládě…

Vzájemnost prostě nefunguje.  Nevím, proč to má Orbán v Maďarsku jinak, tam každopádně se on opírá o voliče a voliči mu důvěřují. Nevím, co bylo dřív. Jestli jsou tam lepší voliči a díky tomu mají i lepšího lídra a nebo jestli si to Orbán musel za velkého rizika odpracovat a pak mu teprve začali věřit. Škoda, že je maďarština tak nepřístupný jazyk. Nějaká bližší znalost tamního prostředí by se hodila.  U nás musím konstatovat, že Babiš i všichni národovečtí kandidáti mají spoustu dobrých důvodů nevěřit svým voličům a tím pádem mají voliči spoustu dobrých důvodů nevěřit svým kandidátům. Čímž se nám kruh uzavřel a z logiky věci plyne, že my neopustíme nikdy EU, ale ona jednou opustí nás. Jako Titanic… směrem ke dnu. A zřejmě si leckoho stáhne sebou.

Včera jsem měl delší hovor s Masterem a ten mě upozornil na jednu věc, kterou jsem doposud neuvážil a čím déle o ní přemýšlím, tím reálnější se mi jeví. Jak jsem říkal, nevěděl jsem si rady s tím, proč se babišovi voliči postavili proti svému lídrovi ve chvíli, kdy po nich začal chtít, aby seděli doma a strpěli zavřené hospody.  Master mě upozornil, že to může být proto, že mezi lidmi existuje reálná obava, že současná vládní opatření a současná covidová situace jsou nafurt. 

Ano, to může být poměrně pádný důvod, proč to tu máme jak to máme. Pokud jsme zadrátovaní nafurt a vždycky bude možné vyhrabat patnáct tisíc nakažených a nemocnice plné zůstanou, tak jsme o starý svět definitivně přišli. A pokud jsme o něj přišli, ano nemá cenu podporovat žádnou vládu, protože jestli je cílem naše trvalé zadrátování, tak je úplně jedno, jestli nás drátuje Babiš nebo Bartoš.

A platí to ale i obráceně… pokud Babiš do voleb zařídí, že covid bude minulostí a vrátí se běžný život,  zmizí „dezinformace“ o tom, že covid je nafurt, že je záminkou, že ho vypustili jen proto, aby nás zotročili. Stejně jako už zmizela podobná smyšlenka – že covid zmizí chvíli po amerických volbách, protože byl vypuštěn za účelem diskreditace Trumpa.  Mimochodem – nějak jsem nezaznamenal, že by někdo pokorně uznal, že právě tato konstrukce byla chybná.

Pokud covid v létě zmizí, pokud se během léta víceméně všichni proočkujeme a v září se covid nevrátí, zmizí i hodně důvodů, proč lidi bojovali proti vládě a vlastně i proti státu.  Pokud se vláda s covidem vypořádá, pokud nepřijde nějaká nová kvalitní mutace, které zneutralizuje všechno to očkovací úsilí, pokud se otevřou hospody a život se víceméně vrátí do zajetých kolejí, stane se dnešní obava o opatřeních trvajících napořád jen další hloupostí, která nebude stát za řeč.

Pokud bude na podzim jedinou starostí, jak uklidit ekonomický svinčík, který tady covid zanechal a všichni se budeme běžně scházet, chodit na plavání a na fotbal, pokud lidi v létě vezmou hospody útokem a ukáže se, že pinglové si dali půlroční volno za státní peníze,  tak má Andrejko slušnou šanci  získat alespoň část pozic zpátky.  Pokud to guru Mára vezme za správný konec i s kampaní, může Babiš víceméně zůstat na svých pozicích.

Tohle je také můj vzkaz pro Okamuru a Volného… pokud se vše vrátí do starých kolejí a oni budou pokračovat v rétorice, jak nás na vládě chtějí jen zotročit, tak budou jen pro smích. Pokud budou mluvit o tom, jak nás chce Soros zavřít a dělat great restart, zatímco realita bude už úplně normální, tak ve volbách neuspějí.  Pokud v případě návratu starých časů včas opustí rétoriku doživoního žaláře národů, mohou se po volbách stát tím jazýčkem na vahách bez kterého žádná strana vládu nesloží. Je to na nich.

A pokud covid bude trvat nastálo, je vlastně úplně jedno, jestli se bojuje proti Babišovi nebo Bartošovi. Obojí bude úplně totéž.

Pro Bartoše by tedy bylo nejlepší, kdyby covid co nejvíc trval. Ideálně tak, aby musela být opatření i v létě. Aby mohl do poslední chvíle Babiše kritizovat a zároveň aby mezi voličstvem pokračovala ta nálada, že zarýglování se už nikdy nezmění.  Proto bych si myslel, že se dneska nouzový stav už neprodlouží. Bartoš potřebuje zařídit, aby tu dál byla neschopná vláda, co nedokáže vysvětlit strategii proti covidu. Samozřejmě už nebude zdůrazňovat, že to dělá jako Konrád Henlein – že prostě nikdy nebude spokojený s ústupky.

Babiš naopak potřebuje co nejrychleji mít po covidu. Aby mohl udělat nějaké pořádné oslavy během kterých bude mluvit o tom, že covid je definitivně vymýcen a všem se vrací jejich práva na cestování do Chorvatska.  Měl by se pokusit o ten Sputnik.  Zeman by mu s tím určitě rád pomohl. Zatím to vypadá, že naši západní spojenci s jejich skvělou solidaritou nám moc nepomohou. Skoro bych si troufal tvrdit, babišova politická budoucnost závisí právě na Sputniku… tedy pokud nedostane vakcíny odjinud.

Pokud ale v září zase dojde na roušky a zavírání obchodů, bude premiérem Bartoš a to bude jinej řízek. Ten se nezakecá.

Okamura by měl bedlivě sledovat situaci a pokud se začne vracet „starý svět“ tak si toho včas všimnout a změnit rétoriku. Pokud to udělá, stane se jazýčkem na vahách. Pokud se starý svět nevrátí, může pokračovat v tom co dělá doteď, bude to úplně jedno.

Všichni bojovníci proti opatřením by si také měli uvědomit, že boj proti vládě je boj za Bartoše v premiérské sesli. Měli by s tím počítat a zdůvodnit si pro sebe, proč je to lepší než premiér Babiš. Alternativy za Babiše totiž jaksi vyklízejí pole. Mladý Klaus už dopolitikoval a nemohu si pomoct, Okamura to jako obvykle určitě podělá. Vždycky to podělal.

A stejně tak by odpůrci vlády a covidových opatření měli počítat  s tím, že tu bude opravdu hóóódně voličů, kteří díky covidu přišli o nějakého blízkého, kteří covid prodělali v nemocnici, mají následky, nebo také nemají, ale dusili se a měli strach o život.  Bude jich zřejmě dost na to, aby právě jejich přízeň hrála významnou roli. Nepodceňoval bych to.

Vychází mi z toho, že pokud se vrátí starý svět, vrátí se s ním i původní politické pozice. Bilancovat se samozřejmě bude, ale velikán zůstane velikánem a trpaslík trpaslíkem. Pokud se starý svět nevrátí, nevrátí se ani staré politické poměry. Kromě hromady řečí nikdo doopravdy nebojuje. A ve volbách moc možností nebude. Babiš nebo Bartoš…   A v novém zarýglovaném světě se pak může stát cokoliv.

Zdroj