Koronavirus

Nosit to nebudu. Respirátory venku jsou symbol strachu a podřízenosti, hřímá Hostomský

Respirátory venku jsou symbol strachu a podřízenosti, kritizoval vládní opatření biochemik Zdeněk Hostomský ve vysílání televize CNN Prima NEWS. Zdůraznil, že sám respirátor venku nosit nebude. Podle něj se lidé rozvolnění nemusí bát, mají se spolehnout na vědu a naučit se s virem žít.

„Povinnost nosit roušky venku je něco tak absurdního. Prošel jsem nemocí, jsem očkován, negativně testován, tak proč mám nosit respirátor?“ pozastavil se nad vládním nařízením Zdeněk Hostomský.

Epidemiolog Rastislav Maďar, člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), která radí ministerstvu zdravotnictví, mu prý říkal, ať to bere jako symbol. „Pro mě je to symbol strachu a podřízenosti. Ani jedno z toho mi neimponuje, já to nosit nebudu,“ zdůraznil ve vysílání CNN Prima NEWS biochemik.

Nebojme se rozvolnění

Situace po rozvolnění už podle něj nemůže být stejná jako dřív, lidé se uvolňování restrikcí nemají bát. „Protože mezi tím bylo 1,5 milionu lidí očkováno a podle odhadů 4,5 milionu lidí nemocí prošlo, takže mají přirozenou imunitu. Vlastně pro polovinu národa už virus není tak nebezpečný. Počet ohrožených lidí je stále menší, tedy přirozená tendence nákazy je klesat. A se zvýšením očkování se to bude cíleně ještě snižovat,“ vysvětlil Hostomský.

Zda bude léto normálnější než loni, podle něj záleží na krocích vlády i na lidech. „Vidím tam určitou setrvačnost, která s opatřeními zůstala, aby vláda ukázala svou důležitost. A nechce nic riskovat. Léto bude tak normální, jak si ho uděláme. Nezávisí to tolik na viru, ale na vládě a na nás,“ upozornil.

Odborník ve vysílání také zdůraznil, že na mutace viru je věda připravená. „Během pár měsíců může vakcínu přizpůsobit,“ řekl Hostomský.

Kdo prošel nemocí, má podle biochemika protilátky déle než rok. „Teď se analyzovali lidé z Rakouska, ta první generace, která byla v lednu minulého roku infikovaná, a mají pořád ochranné protilátky. Virus se až tak nezměnil. Při vakcinaci si myslím, že člověk může být ochráněn rok, dva nebo tři,“ popsal vědec s tím, že u koronaviru není tak dramatická změna jako u chřipky, která se musí každý rok přeočkovávat.

Podle Hostomského se lidé s koronavirem naučí žít. „Nevylučuji, že tento virus se po několika letech stane jedním z pěti koronavirů, se kterými normálně zacházíme. Nedramatizoval bych to. Ale může se stát, že přijde nějaká varianta, která je naprosto nečekaná. Na to už však máme vakcíny. Spolehněte se na vědu a na to, že se s virem naučíme žít,“ apeloval ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky.

Zdroj