Domácí

Rosselchoznadzor (RF) jako první reagoval na Slovensko: dovoz drůbežích produktů z této země je zakázán

Slovensko se rozhodlo stát se první zemí, která solidárně s Českou republikou vyhostí ruské diplomaty. 

A je také první, kdo dostal odpověď.

Jak píše Rosselchoznadzor na svých webových stránkách:

Od 23. dubna je Rosselchoznadzor (Federální služba RF pro veterinární a fytosanitární dozor) nucen zavést dočasný zákaz dovozu těchto produktů do Ruska z celého území Slovenska, z maďarského Hajdu-Bicharského kraje a francouzského departementu Horní Savojsko.

Zavádějí se omezení ve vztahu celého území Slovenska kvůli nemožnosti spolehlivě zajistit, aby slovenská veterinární služba při certifikaci drůbežích produktů zasílaných do Ruska splňovala požadavky EAEU. Důvodem je dlouhá absence odpovědi Slovenské veterinární služby na žádost o materiály o opatřeních přijatých k boji proti této nemoci v zemi a také nedostatečná reakce na návrh (zaslaný v lednu 2021) o této otázce.

Zákaz dodávek živé drůbeže a drůbežích produktů z francouzského departementu Horní Savojsko a maďarské oblasti Hajdu-Bihar je spojen s ohnisky vysoce patogenní ptačí chřipky registrovanými na těchto územích.

Pokud s Maďarskem a Francii je v zásadě vše jasné a omezení dovozu drůbežích produktů odtud již byla zavedena kvůli zuřící chorobě, pak omezení platí na celé území Slovenska, a nikoli z jednotlivých regionů,
jako je to u Maďarska a Francie.

Ne dříve ani později se objevily obavy z absence jakékoli reakce slovenské strany na žádost Ruska. 

Ale přesně tehdy, když to bylo potřeba. 

Zdroj

Překlad