Domácí

Okamurova dějinná chvíle

Vidlák: Krátký vrbětický úvodník – Tak už to máme ofiko – Evropa nebude nadále zvyšovat napětí s Ruskem a žádné diplomaty nevyhostí. To řekl včera hlavní unijní soudruh diplomat Joseph Borrell.

Přes všechnu Andrejkovu snahu, přes Pajdáčkova ultimáta, přes všechny ty údajné výbuchy, stará dobrá západní evropa stojí „neochvějně za Českou republikou“, ale jen kecama. Činy nebudou, protože je třeba dostavět Nord Stream a neprovokovat Putina, aby náhodou nezarazi folksvágnu nějaké miliardové kšefty na širé Rusi.

Není to tak dávno, co nám obchodník s deštěm Vrábel vysvětloval že jsme naskočili na dezinformační narativ a že šíříme příšerné lži, protože Evropa samozřejmě ví stejně jako Babiš, co jsou Rusové zač. Vsadím se, že někde u Koudelky leží celá složka podepsaná přímo Vrábelem, kdo šíří proruský narativ, že Němci či Francouzi nikoho nevyhostí…

Jenže Franto… nedá se nic dělat, realita dala za pravdu nám. Stejně jako nám dala zapravdu s covid pasy kterých jsi ještě po vánocích také psal, jak tuto dezinformaci šíří proruské weby. Pak jsi to rychle stáhnul, když se ukázalo, že mezi dezinformací a pravdou je rozdíl jednoho týdne. Tož obchodníčku s deštěm pěkně pracuj, i kdybych o tobě stokrát říkal, že jsi debil, nikdy o tom nepřesvědčím tolik lidí, jako ty sám podobnými bláboly.

Já si dám ještě trochu proruského narativu… Pročpak asi soudruzi Němci nevyhostili ruské diplomaty? Pročpak soudruh Macron nevyhostil ruské diplomaty? Pročpak nevyhostili ruské diplomaty Holanďani, Rakušáci, Belgičani, Španělé, Švédové, Dánové?

Protože si chtějí kazit kšefty?

A nebo se prostě zeptali svých místních Koudelků, jak to bylo s Vrběticemi a jejich špióni jim řekli, že je to celé kravina?

Chudák Franta… nechtěl bych být v jeho sémantické kůži. Zase bude mluvit o ruském vlivu na fejsbůku a přitom vlastně monitoruje pravdu. A Andrejko právě spadl pod deset procent a klesá….

No, nebudu se v tom dál patlat… Soudruzi Němci mají své pochybnosti o ruských rejdech, takže já budu také pochybovat.

A teď už dnešní článek:

Nikdy jsem se netajil tím, že Okamuru nijak zvlášť nemiluju. Mnohokrát jsem ho zde na Kydech označil za tlučhubu, který má politiku jako ziskový byznys a mnohem více chrlí hesla o suverenitě a o slušných lidech, než aby byl jejich ztělesněním. K tomuto příkrému odsudku jsem měl tři důvody:

  1. Jednak jsem se s ním setkal osobně při natáčené pořadu Den D. Nebudu zabíhat do podrobností, ale bavil jsem se tam s pěti byznysmeny a kromě Okamury byli všichni slušní lidé a naše debata byla tak věcná, že pravdomluvná Česká televize musela náš rozhovor absurdně sestříhat, protože jinak by to bylo neskutečně seriózní a nudné. Jen Okamura rejpal, snažil se mě vyprovokovat, prostě dělal šou ala Zdeněk Pohlreich a ústředním motivem byly podpásovky.
  2. Když se Okamurovi už dvakrát rozpadlo jeho politické hnutí, připisoval jsem to právě jeho osobnosti, se kterou není snadné vyjít, která je schopna slušných křiváren a protože vrána k vráně sedá, do voleb jde vždycky řada politických podnikatelů a pak se porvou o koryta. Udělají to tím nejnešťastnějším způsobem, před kamerami a postarají se o to, aby se samurajský obhájce českého národa řádně zdiskreditoval a připomínal Miroslava Sládka blahé paměti. Zkrátka a dobře, od Okamury už dvakrát odpadli jeho poslanci a rád bych slyšel nějaký argument, proč by to tentokrát mělo být jinak.
  3. Nebudu to nijak okecávat, oproti Okamurovi jsem Babiše považoval za lepší volbu. Jednak měl svoje poslance pod kontrolou a má je pod kontrolou doteď. Se škodiči se vypořádal zcela nemilosrdně, udržel si pořádek a i když vystřídal celou řadu ministrů, nikdo po vyhazovu nenabil hnojomet a nezačal mu dělat problémy. A pokud ano, tak velice krotce. Zároveň byl Babiš natolik v nemilosti našich bakalomédií a evropských institucí, že jsem si myslel, že nemá jinou možnost než se opřít o voliče. Zároveň jsem si myslel, že má díky svému týmu slušný přehled o situaci mezi obyčejnými lidmi a podle pořádku v jeho firmě, kde pracuju, jsem si myslel, že přesně totéž se bude snažit dělat v politice. Na tomto mém názoru nezměnil nic ani covid, byť jsem přestal věřit že Babiš může ještě nějak významně uspět.

Po Vrběticích si ale myslím, že si Babiš vybral/musel si vybrat stranu a teď už jede podle vzoru svého koaličního partnera – snaží se získat voliče v kruzích, které ho nikdy volit nebudou, nikdy mu nepůjdou na ruku a díky tomuto podbízení přijde o velké množství stávajících voličů a, světe div se, přijde o hodně důchodců, kteří sice rádi přijmou jeho valorizaci, ale jinak mají mnohem větší přehled než se zdá a klidně budou navenek deklarovat, jak Babiše milují, ale za plentou v tajné volbě to bude o dost jiné. Stejně tak si myslím, že ochota průměrného voliče sdělovat o sobě informace rok od roku klesá a všichni Kantaři mají rok od roku mizernější přehled o skutečné náladě ve společnosti.

Z výše uvedeného mi vyplývá, že Okamura stojí před historickou šancí. Babiš si vysloveně odhání voliče a Okamura je může velmi snadno získat. Pokud neudělá chybu, nenechá si opět rozložit stranu a nekvákne někde nějaký nesmysl.

Mimochodem, přesně takový nějaký nesmysl očekávám od Volného a jeho bloku. Jako že třeba před volbami prohlásí, že raději půjdou s ODS než s Okamurou a Babišem. Nebo že nepůjdou s nikým, protože všichni jsou vlastizrádci a covid neexistuje i když se nám zase začne na podzim rozjíždět… nebo něco podobného. Laco bude mít možnost zjistit, kolik je v republice skutečně těch, které označuje za „zmrdy“, protože ty můžeme celkem v klidu ztotožnit právě s voliči Volného.

Jen pro jistotu – já osobně nikoho za zmrdy neoznačuju. Ale od Laca jsme slyšeli celou řadu definic toho, kdo podle něj onen zmrd je a myslím, že prakticky všichni budou Volného volit právě kvůli svým covid postojům. Tak uvidíme, jestli je takových třetina národa. Pokud ano, bude se Laco muset zamyslet, protože je nemůže rozpustit a zvolit si jiné a bude muset vymyslet, jak s tím žít.

Ale zpět k Okamurovi. Začíná to vypadat na typický český paradox – české zájmy, českou státnost a český národ bude hájit Japonec… (A se zbraní v ruce budou naši zem jednou hájit naši Vietnamci a náčelníkem štábu bude nějaký Ladislav Nguyen). Takhle je to u nás vždycky. Otcem národa byl také člověk, který doma mluvil německy.

Zřejmě přicházejí volby, kdy hodně lidí bude zvažovat, zda dát Okamurovi šanci. Prostě proto, že tu nikdo jiný nezbyl a všichni jemu podobní jsou už ulítlí přes míru. Já to budu zvažovat taky. Z mých původně tří námitek proti němu už zbyly jen dvě. A naopak pro něj začínají mluvit ty stejné argumenty, které mluvily pro Babiše – nemají ho rádi média, nemají ho rádi v EU, tož mu třeba dojde, že se musí opřít o voliče. Pro mě pozvolna přichází otázka, jestli mám svým hlasem Okamurovi tu šanci dát.

Zdroj