Zahraničí

Předsedkyně arizonského Senátu: Součet hlasů v rámci auditu voleb 2020 neodpovídá součtu, k němuž došel okres Maricopa

Předsedkyně arizonského Senátu Karen Fannová v úterý uvedla, že se součet hlasů v rámci auditu prezidentských voleb 2020, který vedla společnost Cyber Ninjas, liší od součtu, k němuž došel okres Maricopa. Tato nesrovnalost podle jejích slov přiměla senátní tým pro kontrolu voleb, aby pořídil nové přístroje pro opětovné přepočítání hlasů.

„Ještě nezveřejnili žádné číslo,“ řekla republikánka Fannová v rozhovoru pro KTAR. „Víme však, že tato čísla se v tuto chvíli neshodují s okresem Maricopa.“

Arizonský demokratický senátní klub se proti výrokům Fannové ohradil a v příspěvku na Twitteru uvedl: „Je to lež.“ Deník Epoch Times požádal zástupce klubu o další komentář.

Podle oficiálního sčítání hlasů v okrese Maricopa (pdf) bylo ve všeobecných volbách 2020 odevzdáno 2 089 563 hlasovacích lístků.

Fannová přišla s tímto vyjádřením v době, kdy mají být na příkaz státního Senátu již potřetí sečteny hlasovací lístky, které byly odevzdány v tomto největším arizonském okrese ve volbách 2020.

Hlasovací lístky odevzdané v rámci prezidentského klání v okrese Maricopa byly jako obvykle sečteny volebními úředníky. Poté je ručně přepočítávaly kontrolní týmy najaté státním Senátem. Přepočet skončil koncem minulého měsíce.

VoterGA: Analýza snímků hlasovacích lístků v okrese Fulton ukazuje, že při auditu došlo k „prokazatelným podvodům“

Senát se rozhodl provést ještě jednou vlastní přepočet, který poskytne údaj pro porovnání s čísly od okresních úředníků a od auditorů a který se na rozdíl od prvních dvou přepočtů zaměřuje na počet hlasovacích lístků, a nikoliv na skutečné hlasy.

Fannová již dříve sdělila deníku Arizona Republic, že Senát bude k dokončení sčítání používat dva sčítací přístroje, které pro tyto účely zakoupil.

Představitelé okresu Maricopa jsou proti auditu. Okresní dozorčí rada vyzvala v květnu k jeho ukončení. Představitelé okresu nedávno oznámili, že po přepočtu vymění všechny volební stroje kvůli obavám z toho, že zařízení budou zkoumat auditoři.

Fannová řekla konzervativnímu rozhlasovému moderátorovi Mikeu Broomheadovi, že nové sčítání hlasů začne 13. července.

Obhajovala rovněž floridskou společnost Cyber Ninjas, která byla kritizována, že nemá dostatečné zkušenosti s audity.

„Jsem si jistá, protože to nedělají jen oni,“ řekla Fannová. „Všichni se stále spoléhají jen na ně, ale ve skutečnosti spolupracují s řadou dalších dodavatelů, kteří mají zkušenosti s audity a odbornost ve svých oborech… Jde o společné úsilí.“

Deník Epoch Times se obrátil na bývalého arizonského státního tajemníka Kena Bennetta, který je v Senátu kontaktní osobou pro otázky auditu, s žádostí o komentář.

Přeloženopůvodního článku newyorské redakce Epoch Times. (jas)