Slovensko má výsledky maďarských testů Sputniku V. Omluvte se, žádá výrobce

0
(0)

Slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský oznámil, že testy ruské vakcíny Sputnik V, které se prováděly v maďarské laboratoři, dopadly dobře. Čeká se ovšem i na testy, které nyní probíhají v Rusku. Ani pak ale není zcela jasné, kdy se Sputnikem V začne očkovat. Výrobce již mezitím požádal o omluvu od slovenského ŠÚKL.

Výsledky obdrželo Slovensko již ve čtvrtek. Dnes o nich novináře informoval Lengvarský.

„Jsou negativní a jsou v pořádku,“ uvedl ministr.

Očkování Sputnikem V však zatím nezačne. Nyní se ještě čeká na výsledky testů z moskevské laboratoře, kde se rovněž zkoumají vzorky vakcíny, kterou Rusko v březnu dodalo Slovensku.

„Budeme komunikovat s našimi odborníky a ruskou stranou o dalším vývoji v této otázce,“ konstatoval Lengvarský.

Na dotaz novinářů, zda kladné výsledky i z ruské laboratoře budou stačit k tomu, aby dal povolení k použití vakcíny, ministr zdravotnictví přímo neodpověděl. „To řeknu, až výsledky přijdou,“ řekl.

Omluvte se, žádá výrobce Sputniku V

Na zprávu o výsledcích maďarských testů reagoval i výrobce ruské vakcíny. Podle něj to vyvrací dřívější tvrzení slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv (ŠÚKL), že dávky, které dostalo Slovensko, se liší od těch, o kterých se psalo v časopise Lancet. Dále výrobce zdůraznil, že ŠÚKL prováděl testy ruské vakcíny v necertifikované laboratoři.

„Nyní test, který provedlo maďarské Centrum národního zdraví v laboratoři certifikované EU, potvrzuje, že dávky Sputniku V, které byly odeslány na Slovensko, splňují všechna bezpečnostní a další kritéria a vyvrací dřívější slovenská nesprávná tvrzení o opaku,“ uvedl výrobce na Twitteru a vyzval ŠÚKL k omluvě.

„Žádáme také slovenského regulátora ŠÚKL, aby uveřejnil omluvu za šíření nepravdivých informací o Sputniku V. Rovněž žádáme velká farmaceutická lobby, aby zastavila dezinformační kampaň proti dalším vakcínám,“ stojí v prohlášení na Twitteru.

Slovenská aféra Sputnik V

Na konci dubna Rusko převzalo od Slovenska 600 dávek vakcíny Sputnik V, aby provedlo své vlastní testy. Stalo se tak poté, co slovenský Státní ústav pro kontrolu léčiv (ŠÚKL) vyjádřil pochybnosti o kvalitě a bezpečnosti vakcíny. Ústav mimo jiné uvedl, že vakcíny, které se používají v několika desítkách zemí světa, spojuje pouze název a že nešlo prokázat „srovnatelnost a konzistentnost různých šarží vyrobených na různých místech“.

Ruský fond přímých investic (RDFI), který se na vývoji Sputniku V podílel, se proti těmto závěrům ohradil a požádal Slovensko o vrácení vakcíny. Mimo jiné upozornil, že se preparát netestoval v certifikované laboratoři EU. Podle ŠÚKLu ale tyto laboratoře měly plno.

Slovenský expremiér a nynější ministr financí Igor Matovič (OĽaNO) následně dojednal v Maďarsku nové testy slovenských Sputniků V, které provedou maďarské certifikované laboratoře.

Tento týden byla na Slovensku rovněž zveřejněna smlouva o nákupu vakcíny Sputnik V. Bývalý ministr zdravotnictví Marek Krajčí (OĽaNO) je přesvědčen, že smlouva je pro Slovensko výhodná. Smlouvu podle něj kritizují jen ti, kteří nedokáží posoudit, jaké smlouvy byli odběratelé vakcín, včetně EK, nuceni v době pandemie covidu-19 uzavírat, aby se k vakcínám dostali co nejdříve. Smlouvy o nákupu dalších vakcín totiž nebyly odtajněny.

Dodávky ruské vakcíny Sputnik V způsobily politickou krizi na Slovensku. V zájmu zachování koalice musel premiér Igor Matovič podat demisi a v čele vlády ho nahradil ministr financí Eduard Heger (OĽaNO).

Zdroj

Rate this post

Souhlasíte s článkem?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Vote count: 0

Zatím nehodnoceno, budete prvním