Svět podle lepšolidí

Spolu je málo, prý to chce ještě více spolu

Jindřich Kulhavý: Koalice Spolu vzniklá před nadcházejícími volbami ze spojení tří stran, tedy ODS, Top09 a KDU-ČSL, doslova volá do světa touhu po spojení do povolebního bloku s druhou koalicí tvořenou Piráty a STAN. Obě na první pohled nesourodá seskupení si vcelku notují, byť Piráti a STAN do světa svou touhu po spolupráci se Spolu tolik najevo nedávají. Což předsedovi kdysi tak hrdé ODS nevadí a doslova podkuřuje Pirátům a STAN. Jurečka z KDU-ČSL už také otevřeně hovoří o blízkosti názorů s Piráty, což začíná být doslova strašidelné.

Vezmeme li v úvahu, že by koalice musely mít ve volbách násobek 5ti % dle počtu stran v nich sdružených, je pravděpodobné, že KDU-ČSL by tuto hranici díky Jižní Moravě překonala a ODS má stále několik věrných voličů, takže by v Parlamentu ČR také zasedla, byť ti, kteří by se tam dostali, patří spíše k levicově smýšlející části (chcete li se přátelit s Piráty, nemůže to být jinak). Top09 by však dost možná tyto starosti neměla, protože by se ocitla na pokraji vyřazení. Pro ni je vznik trojkoalice jistou nadějí a speciálně pro Pekarovou Adamovou asi jediná šance, jak nadále oblažovat národ krásným pohledem a neskutečnou hloupostí. Její předvolební výlevy dosahují kvalitou na málokterého politika, snad jen Hřibovy výroky se k nim blíží.

Předvolební propaganda je vždy plná stupidních hesel, ovšem tentokrát někteří excelují. Místo diskusí okolo skutečných problémů trápících nás skutečně a dopadajících na kvalitu našeho života řeší politici doslova nesmysly, které mohou být aktuální v průběhu období, kdy jsou zvoleni, před volbami však těžko najdou skutečně efektivní řešení. Navíc ta jsou často vytržena z kontextu a rozchází se s realitou. Bylo by zajímavé někdy spočítat, kolik se vrátí předvolebních témat zpět po volbách a která najdou skutečná řešení. Možná bychom se divili jejich minimem.

Spolu mimo touhy po vytvoření silné povolební koalice nahlas prezentuje své záměry. Jestliže jejich největším nepřítelem jsou Babiš, Okamura a celá KSČM, nesnáší také Volný blok a principiálně Trikolóru, pak je vcelku jasný jejich plán. Tím je odmítání referenda o vystoupení z EU, NATO, přijmutí eura, podpora ,,zelené“ politiky a větší semknutí s Evropskou unií. V podstatě je to velmi podobné jako u Pirátů a STAN, takže z toho logicky vyplývá jistá blízkost obou seskupení. A ač to zní šíleně, v tuto chvíli lze vnímat z tohoto možného spojení skutečné obavy, protože by to znamenalo naprosté vyloučení se z Visegrádské čtyřky, její faktický rozpad a nastoupení cesty, po které už jde Slovensko mířící do řiti Evropské unie. Zasáhly by nás s největší intenzitou dopady Green Dealu a Great Resetu.

Lze pochopit vysokou míru nenávisti k Babišovi a jeho ANO. Přestože Babiš na první pohled vystupuje jako ochránce České republiky vůči EU, ve skutečnosti se často a potají podepisuje pod další naše srůstání s touto mafiánskou nadnárodní organizací vedenou nikoliv z Bruselu, ale spíše z Berlína. Ostatně tomu nasvědčuje i chování europoslanců z řad ANO zastupujících nás při jednání Evropského parlamentu. Také Jourová vzešla z lůna Babišovy strany a patří k největšímu zlu, které obsadilo Evropskou komisi. Miliardář Babiš je ve skutečnosti lump, který za věci prováděné běžně ve svém podnikatelském životu zaklekává pomocí Finanční správy na jiné podnikatelské subjekty. Zneužívá svého postavení ke zkreslováním výsledků hospodářské soutěže a výběrových řízení. O dotacích plynoucích do jeho firem už snad nemá cenu se ani zmiňovat. Při uvědomění si všech těchto skutečností je s podivem, že je ve středně dlouhodobém výhledu potencionální škodlivost Babiše stále menší než spojení Spolu, Pirátů a STAN.

Pokud jde o další pravděpodobné strany či koalici schopné překročit pětiprocentní hranici potřebnou ke vstupu do Parlamentu ČR, pak KSČM už dávno není KSČ a jen podoba názvu a některé myšlenky je spojující zdaleka nejsou takovou hrozbou, jakou je neomarxismus v podání současných evropských Zelených a dalších liberálních stran. To je třeba si uvědomit, byť to 32 let po tzv. Sametové revoluci zní hrozně. SPD drží svou linii už několik let stejnou, pouze se lze obávat jistého Okamurova podnikatelského ducha, který by mohl být rizikem v dalším směřováním strany. Dále tu máme Trikolóru s partnery, kteří se dohromady přibližují k potřebnému počtu voličů, což lze přijmout s povděkem, protože jde o pravicové uskupení s jasnými názory. ČSSD bojuje o přežití a je levicovější než KSČM. Rozhazování peněz daňových poplatníků se stalo jejich standardem. Volný blok by bylo dobré mít ve Sněmovně o něco více než ČSSD, bohužel vznikl pozdě, a pokud mohutně nezafinišuje, bude to mít v těchto volbách složité.

Šlachtova přísaha je bez prostředků a mediální podpory, což platí i pro Trikolóru a Volný blok. A to je zásadní problém. Přesto s výjimkou ČSSD, která je obrovským rizikem v tom, že by se klidně v případě potřeby spojila s kýmkoliv a mohla by pomoct ODS a Pirátům porazit Babiše a zbytek, jsou ostatní menší subjekty bojující o vstup do sněmovny vcelku potřebnými. Kostky jsou vrženy a už brzy budeme znát výsledky. Nemysleme si však, že občan někde na něčem získá. S tím nejde do voleb asi téměř nikdo. Výjimek je minimum.

Zdroj