Domácí

Tohle je ten hlavní boj…

Vidlák: Předpokládám, že jste všichni patřičně informovaní a koukáte přes kopečky k našim sousedům, kde se také dějí velmi zajímavé věci. V Polsku mají třeba velký nárůst počtu nakažených i mrtvých na covid i když tam mají všechny ty levné iverkemtiny a isoprinosiny.  Bavorský premiér zase volal po schválení Sputniku. Slovenský premiér Sputnik rovnou koupil a je to tak krásná story, že si ji dneska blíže prokydáme. Je v ní spousta poučení i pro nás.

Když Matovič vyhrál volby, napsal jsem o něm článek, že je to takový slovenský Babiš. Jen není miliardář. Ale jinak je to takřka totožný příběh. Ve správnou chvíli udělal správnou volební kampaň a těžil z dávné rivality pravice a levice na Slovensku. Zároveň tam také měli dlouholetou únavu z Fica, přišla kauza Kuciak a všem se hodilo ji Ficovi omlátit o hlavu. Čaputová se angažovala jak mohla, ale její proevropské uskupení nevyhrálo. Vyhrál Matovič s těmi stejnými sliby, které u nás před volbami povídal Babiš. Čaputová se tvářila jak nabité dělo, když ho jmenovala premiérem.

Matovič sestavil poněkud divokou koalici ze stran které zbyly.  Nemohl jít s Kotlebou, protože to by mu omlátili o hlavu. Nemohl jít s Ficem ani Pelegrinim, protože to by vypadalo jako zrada. A tak si nakonec nabrkl Sulíka, což je z mého vidláckého pohledu taková místní KDU se slovenským Kalouskem v čele.

A pak přišel covid…

Také s tím měli svoje potíže. Také si prošli podobným procesem jako u nás. Také to zvládli zjara velmi dobře. A také nečekali, co se stane na podzim. Také se nepřipravili, také selhaly všechny hi-tech hračky, také neudělali žádnou chytrou karanténu, také nevymysleli žádný zázračný recept a také se od začátku potýkali s podobnými náladami veřejnosti i s opozicí, která na nich nenechala nit suchou.  Matovič měl vlastně štěstí hlavně v tom, že byl novej, nevěděl jak to chodí, nevěděl, kdo tomu tam doopravdy velí a tak nechal v platnosti některá opatření, která byla tvrdší než u nás a díky tomu se Slovensko vyhnulo nejhoršímu.

Ale jinak to tam měli dost podobné. Také na něj všichni řvali, že je neschopnej, také od začátku čelil tomu stejnému, čemu čelí vláda u nás. Celá věc jela ruku v ruce až do chvíle, kdy Matovič koupil Sputnika.

A to bylo, jako když otevře peklo chřtán. Hned měl na krku hybridní válku, protože přesně tohle přece Sputnik je, že ano? Jeho vládní kolegové ho vláčeli bahnem a slovenský kalousek Sulík si užil svou chvíli slávy. Přisadila si i Čaputová a všichni ostatní. Fico i Pelegrini v opozici také neměli moc důvodů Matoviče milovat a tak to frajer nejspíš dotáhne až k demisi.

Všimněte si, že je úplně jedno, že Sputnik jako vakcína nejspíš funguje velmi dobře. V zákulisí sedí kupa lidí, kteří vědí, že Rusko nesmí nic dodávat a nesmí se dostat na Slovensko. Pokud by se tak stalo, Západ by zase přišel o kus vlivu. Stačí že si vyskakují Maďaři…

Stejně tak si všimněte, že nepřišlo jediné varování ze Západu. Žádné hlasy z EU, že Slovensko přijde o dotace. Žádný hlas z Německa, že se továrny Volkswagenu přesunou jinam. Žádný hlas z Polska, že jestli Rusko dodá vakcíny, tak oni budou šturmovat na Bratislavu. Nic. O všechno se postarali sami Slováci.

Všichni ti, kteří si prošli těmi správnými Erasmy i stážemi v USA, všichni ti místní Aspenové, Římští klubové, Ojrophujeři a podobně. Ti sami v pohodě vystačili na to, aby měl Matovič vážné problémy ze kterých nejspíš nevybředne. A pokud podá demisi, skončí definitivně. Je jedno, že se nějak přerekonstruje tamní vláda. Ať se ministrem stane kdokoliv, bude už velmi přesně vědět, co se smí a co se nesmí. A nejde jen o Sputnika. Ten představuje vrcholek ledovce. Je i hodně jiných věcí, které slovenská vláda nesmí.

Proč to všechno píšu…

Přesně tohle máme i u nás. Proto se nesmí dovážet Sputnik. Proto se nesmí používat levné léky a pokud ano, tak až pod neudržitelným tlakem veřejnosti. Když přijde Babiš do práce, má před sebou dlouhý pomyslný seznam toho, co se nesmí, protože jinak se proti němu postaví Aspen Hamáček, ojrohujer Petříček a samozřejmě celá opozice včetně mladých pirátských komsomolců.

Proto si Babiš může hrát na chytrou karanténu, může zavírat lidi doma, může dělat lockdowny a dovážet Fajzr a Blamblamaléky. Ale nic víc. Pokud by to udělal, dopadne stejně jako Matovič, který nepochopil pravidla hry. Matovič nepochopil, že o lidi jde až na posledním místě. Na místě prvním jsou prachy, prachy a zase prachy. Pak je to geopolitika a zase prachy prachy a prachy. A až potom pomalu začíná nějaký problém zdravotníků a nějací nemocní a mrtví.

Babiš to svým způsobem dělá dobře. Zřejmě si uvědomuje tu hranu, za kterou už nemůže zajít. Zřejmě si dovede představit (narozdíl od Matoviče), že může být mnohem hůř. Uvědomuje si ty síly, které jsou zatím jen ve stavu pohotovosti. Dlouhá léta Babiš jezdil za Merkelovou i za Trumpem a snažil se s touto skrytou opozicí něco udělat. Ale samozřejmě měl smůlu. Jen zřejmě naprosto přesně odhadl, že o veřejnost a voliče se opřít nemůže, protože mu ve skutečnosti nepomohou. Covid pak jasně ukázal, že veřejnost a voliči za ním skutečně nestojí. Naopak… nemůže se opřít ani o to málo, co měl.

Zdá se, že Babiš přesně ví, kde jsou jeho limity. A i když to pro nás vypadá nelogicky, chaoticky a divoce, ve skutečnosti je to jediná cestička, jak nebýt odejít. Je to cestička značně křivolaká, ale jediná možná. Koneckonců Babiš má co ztratit a že by všechen svůj majetek dal na oltář pravdy a vlasti, nenechte se vysmát.

Slovenskou vládní krizi stojí za to sledovat detailněji. Je nádherným zrcadlem i naší politiky a naší pozici mezi spojenci. Budu rád, když se dneska ozvou i naši čtenáři ze Slovenska, aby nám poreferovali podrobněji. Jestli mám v úvahách chybu, máte možnost mi ji vyvrátit. Ale pohled na východ mi teď hodně osvětlil babišovy motivy. Nechce dopadnout jako Matovič.  Dělá to, co může. Ne to co by měl a co by chtěl. Proto Babiš nikdy neaspiroval na roli Orbána. Proto se nikdy neopřel o své voliče proti EU. Jednoduše dobře věděl, že mu to k ničemu nebude. Že s materiálem, který má k dispozici, ty tisíce správně proškolených novinářů, erasmovaných vysokoškoláků a angažovaných opozičních politiků a vysokých úředníků  neporazí.

Dlouhá léta mluvíme o tom, že jsme kolonie. Tak teď to vidíme v přímém přenosu. Je zbytečné nadávat vládě, že se neumí postavit Evropě. Fakt neumí. Protože jsme posledních třicet let dovolovali, aby přišla o všechny zbraně i páky, které pro něco takového měla. Může jen držet hubu a krok a řídit pohyb v úzkých a přesně vymezených mantinelech. Nerozhodujeme o sobě, rozhodují o nás jiní jinde. A mají tu na to dostatek hlídacích psů. Jsme už tak daleko, že se obejdou bez hrozeb naší ekonomice a nebudou na to potřebovat jedinou stíhačku. V pohodě to zvládnou s posádkami, které si sem už dávno dosadili na všechny myslitelná místa ve státní správě, tisku i parlamentu.

Dívejte se na Matoviče – to je Babiš který nepochopil pravidla hry.

Zdroj