Koronavirus

Ve Francii protestují stovky tisíc lidí kvůli Macronovu zdravotnímu průkazu Covid-19 a povinnému očkování

Tisíce lidí zaplavily ulice francouzských měst, protestovaly proti zavedení povinného zdravotního průkazu Covid-19 pro širokou veřejnost a také proti povinnému očkování pro určité kategorie lidí.

V sobotu v několika francouzských městech odstartovaly masové protesty, přičemž tisíce lidí odsoudily vládní plány na zpřísnění omezení proti koronaviru.

V Paříži se konal obrovský pochod, kde účastníky doprovázela masivní policejní přítomnost, ukazují živé záběry.

Protest se zatím obešel bez větších incidentů, policie a demonstranti se po trase účastnili pouze drobného tlačenice. Na jednom místě bylo vidět vymáhání práva proti demonstrantům, kteří se snažili protlačit policejní linii, stříkáním pepřovým sprejem,

Velké protesty se konaly také v dalších městech po celé zemi. Masivní kolona demonstrantů pochodovala ulicemi města La Rochelle na jihozápadním pobřeží, aby odsoudila plány na průkaz zdraví.

Další masivní protest se konal v severofrancouzském městě Lille, přičemž záběry ze scény ukazují, jak centrum města zaplavilo moře nespokojených demonstrantů.

Podle zpráv místních médií s odvoláním na policejní zdroje se podle odhadů mělo do ulic francouzských měst vydat asi 200 000 demonstrantů. Francouzské orgány činné v trestním řízení zatím nezveřejnily žádné oficiální odhady rozsahu probíhajících protestů.

Poslední kolo protestů, které zemí otřáslo posledních několik týdnů, přichází poté, co francouzský nejvyšší soud shledal většinu kontroverzního legislativního balíčku jako ústavní. Legislativa, schválená soudem ve čtvrtek, by měla začít platit v pondělí.

Soud sestřelil několik ustanovení, ale ty nejkontroverznější zažehnal, včetně zavedení povinných zdravotních průkazů pro širokou veřejnost, které budou povinny při návštěvě  většiny veřejných míst. Legislativa také zavádí povinné očkování proti koronaviru pro zdravotnické pracovníky v první linii a některé další kategorie francouzských občanů.

Zatímco kritici legislativy obvinili vládu z pošlapávání občanských práv a dokonce z posunu k  „diktatuře“,  úřady trvají na tom, že balíček je určen pouze k podpoře očkování.

Zdroj

Překlad