Koronavirus

AKTUÁLNĚ ZAHRANIČÍ 0 Plíseň, špína, nevyškolený personál. Americká továrna, ve které kontaminovali 15 milionů dávek vakcíny proti covidu, kontrolory šokovala

Představa nejmodernějších provozů, ve kterých jsou vyráběny vakcíny proti koronaviru, vzala za své.

Do jedné z nich, amerického závodu Emergent BioSolutions v americkém Baltimoru, se totiž vypravila kontrola Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), která z návštěvy přinesla třináctistránkovou zprávu, která je plná kritiky, jak informoval server stanice CBS News.

Kontrola do závodu nepřišla pro nic za nic. Právě na tomto místě totiž na konci března došlo k nebývalé šlamastyce. Při neobratné práci s jednotlivými složkami vakcín došlo k tomu, že 15 milionů dávek vakcíny Johnson and Johnson, která se v této továrně vyrábí, bylo kontaminována. Pokažené vakcíny přitom odhalila výstupní kontrola.

Při čtení zprávy FDA si jeden může říct, že v takových podmínkách k něčemu takovému muselo dojít. Kontroloři totiž konstatovali nedostatečné hygienické podmínky. Ze zdí se loupala omítka, v důsledku toho se na nějakých místech objevovala plíseň. Na stěnách i podlahách byly k vidění hnědé skvrny neznámého původu.

Kontroloři také zhlédli záznamy z kamer z konce února a začátku dubna. Na kamerách je podle zprávy jednoznačně vidět, že personál nedodržuje bezpečnostní opatření, která mají zabránit právě tomu, aby byly vakcíny kontaminovány. Zaměstnanci podle zprávy nebyli ani náležitě vyškoleni v záležitostech, jako je skladování, vážení, dávkování či odběrech pro kontrolu kvality.

Emergent BioSolutions má v důsledku kontaminace a následné kontroly zákaz výroby dalších vakcín, dokud neuvede zmíněné body do pořádku. Společnost Johnson & Johnson už informovala o tom, že poté bude v továrně vykonávat svou kontrolní pravomoc, aby zajistila bezpečnou výrobu vakcín.

Zdroj