Domácí

Na chvíli odhalené maskování

Pojďme si ještě jednou zaspekulovat ohledně Vrbětic. Ale tentokrát ne o tom, co se tam opravdu stalo, ale o tom, co se kolem nich brzy stane. V poslední době totiž téměř nemine den, aby se neobjevily nové zajímavé informace, které celou slavnou čučkařskou verzi příběhu posílají do kytek.  Jen krátce shrnu, abychom věděli, o čem se bavíme: 

  1. Sklad nejdřív hořel. To víme už dlouho a pro mě to byl zásadní moment, abych přestal věřit na nějakou diverzní akci. Hasiči to očíhli, vyfotili a celkem v klidu se včas stáhli.
  2. Ve skladě se pracovalo s raketovým palivem, které se prodávalo dál (Hamásu). Troufám si tvrdit, že nešlo o žádnou vodičku, ale o tuhé raketové palivo, což je v podstatě skoro to samé jako plastická trhavina, jen to hoří méně prudce, ale za to déle. 
  3. Ve skladě se skladovaly zakázané nášlapné miny a odpovědné osoby to dokonce i „drze přiznaly“. Okecávali to sice hezky, ale oficiální papíry říkají, že šlo o rozebrané miny…  které ale není problém kdykoliv složit dohromady.
  4. Firma Imex postrádá z uvedených skladů výzbroj pro celý protitankový pluk, která se nenašla v sutinách a je prostě pryč. Mimochodem… nevíte, kdo to má? Něco bych si koupil… RPG doma nemá každý. Byl bych jak husita s tarasnicí.
  5. Místní svědci mluvili o chybějícím plotě, o ukradených měděných hromosvodech, nulových bezpečnostních opatřeních, spoustě kamionů co jezdily tam a zpátky a vlastně se vůbec nedivili, že to tam bouchlo.
  6. Brigádníci dostali den před výbuchem volno… do skladu jel jen jeden z Bernatíků osobně.
  7. Druhý sklad bouchnul měsíc po prvním i přesto, že byl zkontrolován pyrotechniky. 

Argumentuji jen tím, co se objevilo v majnstrýmu. Vůbec jsem nepotřeboval ani Aeronet, ani Sputnik, ani Zvědavce ani Novou republiku… Bohatě mi postačil Seznam, Novinky, Respekt a Česká televize. 

Řeknu teď můj osobní názor, jak to ve Vrběticích bylo a při formulaci tohoto názoru jsem se snažil zahrnout všechna majstrýmová fakta a dát z toho dohromady nejjednodušší popis událostí. Occamova břitva. Nepodnikl jsem žádné pátrání, nemám žádný dobře informovaný zdroj. Prostě jen zkouším dát dohromady co nejjednodušším způsobem známá fakta. 

Nijak si za tím nestojím, klidně připustím, že to může být i jinak a pokud se zveřejní další zajímavé skutečnosti, klidně svůj závěr změním, ale v současnosti viděl bych to asi takhle: 

Za Bernatíky přijeli ruští rozvědčíci Čuk a Gek. Nešli nikoho zabít, nešli nic vyhodit do povětří ani se nesnažili o nějaké velké utajení. Nevezli sebou nic nebezpečného, žádnou rozbušku ani jiný pekelný stroj. Nebyla to tajná mise. Pokud by byli zastaveni policií, nic by se u nich nenašlo, doklady měli v pořádku, zpáteční letenku také. Přijeli za Bernatíkem a řekli mu, že vědí. Že vědí, co se tam skladuje, co se s tím dělá, kam se to vozí, komu to prodávají, kde se to pak používá a zcela přátelsky mu u stakanu vodky vysvětlili, že Velíkaja Rosíja to tak nenechá, protože na ruského vojáka v Sýrii/Ukrajině/kdekoliv jinde nebude střílet kdejaký hejhula českými hračičkami. Nebude mu trhat nohy minami, nebude si ve sklepě montovat raketky a tak podobně. 

Řekli Bernatíkovi, že svých kšeftíků okamžitě nechá, že zboží nikam nedodá, že oželí všechny ty prachy, protože Putin má fotky, informace, svědky a pokud kšeft bude pokračovat, Rusko všechno zveřejní. A ukáže se, že Bernatíci jeli v komplotu s BIS/CIA, že za tichého neoficiálního souhlasu vlády a tajných služeb prováděli „speciální operace“, které ale jsou zakázány a trestně postižitelné, že z toho bude mezinárodní skandál a že to bude stačit minimálně na mezinárodní zatykač a zbytek života v chládku nebo na útěku. Nejspíš dodali něco v tom smyslu, že když půjde do tuhého, tak je politici i vrchní čučkař obětují, že se jim stane nehoda, ve vyšetřovací vazbě uklouznou v koupelně a tak by neměli dělat blbosti a všechno okamžitě ukončit. Dosvidáňa taváryš Bernátik, mějte se dobře, sorry jako, ale takhle to ve vaší branži chodí. My zase letíme. Co máme říct našemu šéfovi?

A odletěli. 

Možná to nebyl právě tenhle kšeft, možná šlo o to raketové palivo, možná šlo o ty samopaly nebo RPGčka, možná šlo o miny, možná šlo o úplně jiné zboží, ale jak vidíte, do příběhu jsem hladce dostal oba ruské agenty, aniž bych z nich musel dělat debily a musel věřit té kravině, že pohrobci KGB přijedou, ohlásí se, mají v pasech ruská jména a s takovým ubohým krytím jdou vyhazovat do povětří muničák. Normální KGBák by se předem nehlásil, přijel by přes hranice v autě nebo vlaku a jmenoval by se Helmuth Schmidt nebo Izák Rabinovič. Zbraně by mu dovezl nějaký Lájosh Bázci a pekelný stroj by dopravil Wolodymyr Sinkiewic Krakowskij 

Teď dál… Chudák Bernatík zjistil, že je v prdeli. Že se namočil do pěkného průseru. Zpanikařil a řekl si, že to musí okamžitě a za jakoukoliv cenu vyřešit. Že jde o kejhák. Možná to celé vymyslel sám, možná nejprve zavolal Koudelkovi nebo někomu jinému, kdo jeho zakázané kšeftíky s teroristy kryl. A tak dal brigádníkům nečekaně volno, vzal si své nejspolehlivější lidi a šli připravit „nehodu“. Bohužel se jim to trochu vymklo z rukou, protože to jsou obyčejní zbrojíři a ne vycvičení pyrotechnici a agenti s povolením zabíjet. Uděláme požár, od požáru se udělá výbuch, to zní celkem věrohodně ne? Akorát to nějaký aktivní blbec nahlásil hasičům a munice zřejmě nehořela tak dobře, jako čekali a tak museli tak dlouho udržovat oheň a tak pěkně k němu pouštět vzduch a tak moc přikládat palety, bedny a raketové palivo, až to prostě bouchlo i se dvěma zbrojíři, kteří měli tak velký strach z následků, že raději zůstali u ohníčku, až už tam zůstali příliš dlouho. 

Všimněte si, že jsem do příběhu dostal všechny další známé skutečnosti a celkem elegantně jsem se vypořádal s tím, že tři hoši po zmerčení ohnýnku zdrhli a dva tam naprosto idiotsky zůstali. 

Pak bylo to veliké bum, velké policejní manévry, Bernatík od svého řídícího agenta dostal pochvalu nebo také céres a výše zainteresovaní čučkaři/úředníci/obchodníci se rozhodli, že se celá věc musí dokončit, protože je tam ještě henten druhý muničák a tam to musí být stopro, protože už tak je to dost velký průser – a tak poslali nějakého profíka od BIS. Tento sklad totiž bouchnul ihned, bez vedlejších efektů a bez kolaterálních škod. 

Od té doby až podnes pak probíhá uklízení papírů a výroba nějaké dobře znějící verze pro tisk, kdyby Rusáci neměli smysl pro fér plej a chtěli ještě dělat potíže. Možná totiž Hamajda i Andrej nebyli překvapeni čučkařskou verzí. Možná byli sami už dávno zainteresováni a už dávno spolupracovali se svými transatlantickými bratry na podobných špinavých kšeftech. Možná prostě dostali ostrou prosbu, aby se připojili k čučkařské verzi a teď to začalo vylejzat na světlo. Nebo se Putin někdy v zimě  rozhodl, že to všechno pustí do světa, protože přišel vhodný čas, protože nový americký prezident je senilní stařík a je třeba mu při vzájemném jednání ukázat, co všechno na něj mají. Tah stíhal protitah, vlastně vůbec nezáleží na tom, kdo začal a skončilo to akcí s vyhošťováním a Babiš se spolehl na to, že lidi jsou blbí. 

Všimněte si, že jsem do příběhu docela hezky dostal i to, že Ruští diplomaté prodávali svoje nemovitosti předem, protože věděli, co se asi stane a věděli, že se prostě vyhošťovat bude, protože dávno připravená operace na zdiskreditování české rozvědky a jejích amerických bratrů byla právě spuštěna. Na konci operace bude celý svět vědět, že Češi prodávají nášlapné miny a raketové palivo teroristům pod taktovkou tajných služeb a za souhlasu jejich americky kolaborantské vlády. Co je proti tomu pár vyhoštěných diplomatů…

A my sledujeme české tanečky, kterak páni kloužou po ledě a snaží se, aby si za ně zlámal nohu někdo jiný. Tolik k minulosti.  

A teď, co bude dál…

Vlastně bych se nedivil, kdyby si teď Andrej pod dojmem této porážky jak na poli diplomatickém, vojenském i volebním uvědomil, že ho nikdo nepodrží, že celá ta věc zatraceně smrdí, že prohraje volby, že bude vyšetřován, souzen a spolehlivě odsouzen a že je nejvyšší čas zachránit vlastní krk a k tomu i ten Hamáčkův… a celou věc prohlásit za dvojkamufláž. Vlastně bych se vůbec nedivil, kdybychom po všech lžích, mlžení a polopravdách dostali k sežrání ještě jednu další… 

Že nešlo o akci proti ruským tajným službám, ale dlouhodobě připravovanou akci proti mafiánům v BISce, která prodávala zakázaný materiál do zakázaných zemí a bylo nutné kolem toho udělat velkou kouřovou clonu. Že právě nějací šlachtovi kolegové zatýkají celé vedení BISky, ale Bernatíci a Koudelka bohužel utekli za hranice. Že ruští diplomaté se vracejí zpátky a k tomu se na webu ministerstva vnitra objevuje celá zpráva a zveřejňují se všechny důkazy. Že Pavel Zeman, nejvyšší státní zástupce, je do toho také zainteresovaný, že místo vyšetřování pomáhal zametat věci pod koberec, protože se také potkal v Langley se správnými lidmi….

Ne, nemyslím si, že právě tohle se stane. Ale kromě této krkolomné konstrukce už nevidím žádný způsob, aby se dnešní vláda nějak dostala z té žumpy do které se nechala namočit. Že všech otázek kolem Vrbětic je už tolik, že oficiální verzi už věří jen nejzarytější rusofobové, kteří ale uvěří čemukoliv, když se to bude jmenovat Zlé Rusko. 

Vlastně jsme zřejmě byli svědky skutečného stavu české státnosti. Skutečného stavu českého podlejzání a kupodivu to nebylo ojropoklonkování. Měli možnost nahlédnout za kamufláž demokracie – že na jedné straně naši kluci umírají v Hindukůši, protože u Kábulu bojují proti terorismu za Prahu a jejich velitelé zatím s teroristy obchodují v množství větším než malém. Všímáte si toho vojáci? Že jste možná byli ostřelováni tím, co leželo ve Vrběticích a vaši velitelé v tom byli namočení. 

Zřejmě jsme na malou chvíli viděli skutečné motivy a ne tu věčnou maskirovku. Na malou chvíli se nám ukázalo to, co nejasně tušíme – že tu vůbec nejde o nás. Že na šajse čechen sere pes, ale že je tu ještě dost co pobrat a na čem se obohatit, někomu s tím vlézt až po paty do zadnice a pak zjistit že jsou všichni postradatelní a obětovatelní. 

Zdroj