Domácí

Proč nemohu volit Babiše

Vidlák – Berrnard: Možná se vám bude zdát, že začínám psát o něčem jiném, ale nakonec souvislost vysvětlím.

Když jsem kdysi, jako mladý muž, přestal jezdit na lodi, šel jsem do lesa. Tam jsem se stal zaměstnancem Československých státních lesů. Když bylo potřeba, nahnali nás tam, když někde byl průser, šli jsme tam.

Pak se Slováci odtrhli a i v tom lese to začalo fungovat poněkud jinak. Lesy České republiky (dále LČR) začaly vypisovat tzv. pětileté tendry na veškeré práce v lese. Co si pod tím představit. Jelikož jsou zde jedinci, kteří mají představu, že my, když do lesa vlítneme, tak jako nadržení vlčáci skolíme vše, co vidíme, viď, Jožinku, tak bych to pro tyto neználky poněkud konkretizoval.

Pokud vyhrajete takovýto tendr, máte právo i povinnost se postarat o všechny lesnické práce. Budu se bavit o době před kůrovcovou kalamitou a o době, která nastane po ní.

Tak, pochopitelně, budete dělat mýtní těžby (ty má Jožinek nejradši, na nich se ukáže, co jsme za prasata, jak to tam zdevastujeme), pak musíte taky dělat nahodilé těžby, když někde foukne, nebo se objeví kůrovcové očko. Taky musíte dělat probírky, cca 40. letý porost, jak roste, je potřeba proředit. Tam z toho moc kulatiny nenaděláte, většinu musíte poslat do papíren. Musíte udělat u 20. letého porostu prořezávku, musíte udělat u 10. letého porostu prořezávku. Musíte po vykácených porostech zajistit jejich osázení. Musíte pak tam nahnat lidi, aby tyto malé stromečky neudusilo kapradí, nebo tráva, tak je nechat ožnout. Tyto malé stromky moc chutnají zvěři, takže tam musíte poslat maníky, kteří je stříknou nějakým sajrajtem, aby jim nechutnali.

A pak vám takhle jednou v noci dost foukne. Vichřice. Po celé republice. Tak se to musí sdělat. Sice to moc hitparáda není, když máte přes sebe klacky, kdy jeden je vyvrácený, druhý zlomený a nad nimi třetí, který vypadá že se rozhoduje, jestli spadnout teď, nebo až za chvíli, až pod ním budete. 

Ale zdělá se to. Sice to trvalo asi 3 měsíce, ale dali jsme to.

Ale jakmile jsme to zdělali, fouklo znovu. Abych to zkrátil, taky jsme to dali.

Jenomže, když pak fouklo potřetí, nastal problém. Jistě jste někdy slyšeli o nabídce a poptávce. Pokud ne, tak když je najednou něčeho moc, cena klesá. Jenomže vy jste majitelem firmy, která to dřevo nastojato furt kupuje za tu cenu, kterou jste podepsali při tom tendru. A zjišťujete, že to pomalu začínáte prodávat za míň, než jste to koupil. Což se vám, pochopitelně, nelíbí.

Tak jdete na LČR, aby vám cenou cukla.

  • LČR: tady jste to podepsal, necukneme
  • Vy: tak odstoupím od smlouvy
  • LČR: tak to bude penále, hele, tady dole je ta věta, tu jste taky podepsal.
  • LČR od smlouvy cuknout nechce, vy nemůžete, jelikož byste přišel na buben.

Tak si takhle sednete na kafčo s těmi, kteří jsou jinak vaši konkurenti, ale v současné době jsou stejně v hajzlu, jako vy a pak společně vlítnete na LČR. Ta má ale podepsané smlouvy a cuknout se jí nechce. Tak se handrkujete.

A teď se podívejme kousek vedle, co na to říká ten les. Tam je mraky kalamitního dříví. Jasně, je zima, nic moc se zatím neděje. My dřevaři jsme též v pohodě, jelikož naše firma se o nás postarala. Akorát si vezměte mapu. Já jezdil z Děčína denně dělat prořezávky nad Rumburk.

Pak se hoši dohodli. Ale to už bylo jaro a dost se oteplilo. 

On takový smrk se do jisté míry dokáže kůrovci ubránit, on ho zasmolí. Když cítí ten sajrajt, že ho napadl, prostě ho utopí ve smůle. Ale kalamitní stromy, vyvrácené a polámaně, jsou slabší a tudíž už se ubránit neumí. 

A do toho nám tehdá přišlo extrémně suché léto. Tady asi 2 měsíce nezapršelo. Dub je v poho, ten si svými kořeny pro tu vodu dosáhne, ale smrk je má dost mělké. A když na něj 2 měsíce praží slunce a ani nekápne, tak je rád, že přežije, ale na nějaké smolení brouka může zapomenout. Nemá vodu. Tak se nám to krásně rozlítalo. A další léto už je celkem jedno, jestli chčije. Pokud se na smrk vrhne stovka brouků, ty přepere. Když na něj vlítnou tisíce, nemá šanci.

Stalo by se toto, pokud bych já měl smlouvu s LČR a když ten průser nastal, hned by mi přikázali, ať na to vlítnu?

Asi ne. Systém je neohebný, vše dlouho trvá, ale v tom lese byrokracie není, ten funguje a reaguje hned.

A teď se konečně dostávám k tomu, proč Babiše volit nemohu. Protože i kdyby toto viděl, tak to nebude chtít změnit. Protože mu patří (pardon, jeho fondům), jedna z největších lesnických firem zde. A já ho plně chápu. Pokud bych já byl tam někde nahoře a měl prosperující firmu, díky jejíž ziskům nebudu jezdit na Mácháč, ale na Seychely, taky bych jí nezaříz. Já se na něj za toto nezlobím, rozumím mu.

A to vůbec nic nevím o masném průmyslu, o zemědělství, o oplodňování a co já vím, kde všude fungují jeho firmy. Tento člověk je prostě ve střetu zájmů. Z této podstaty by zde náčelníka dělat neměl.

Zdroj a diskuze zde.