DomácíTop

Jak dlouho ještě?

Vidlák: Víte co mě v poslední době nejvíc facinuje? Jak robustní svět naši předci vybudovali. Jak dokázali už tehdy dávno dát dohromady tak dokonalé zásady organizace, naděje, víry i systému, že to pořád ještě drží.

Jan Keller kdysi psal, že sociální stát se hroutí, protože je na něj poprvé útočeno ze všech stran a jsou pilně podkopávany všechny jeho pilíře naráz. Petr Hampl už dlouho popisuje postupný rozklad všeho funkčního a předpokládá další hroucení. Už čtyři roky zde na Kydech popisujeme z různých úhlů příznaky budoucího průseru, ale ono to pořád drží. 

Rozklad tradiční rodiny…  Máma, táta a děti jsou špatně, ale nic nového a lepšího samozřejmě nepřišlo. Tradiční rodina se odstranila a místo ní přišly matky samoživitelky, nezodpovědní otcové co náhodně na omezenou dobu vychovávají dítě, které ani není jejich. 

Rozklad státu… prý volný trh se o všechno postará… a místo toho přišla nekonečná buzerační byrokracie a milion zákonů, které nikdo nemá šanci ani přečíst. Každý je jednou nohou v kriminále, protože každý denně porušuje zákony. Někde je na to porušování dokonce školen. 

Stát je špatný poskytovatel služeb… a tak tu máme skvěle placené neziskovky, které se snaží vyměnit vládu, když občanstvo nevhodně hlasuje. 

Jen kapitalismus nám naplní ty ledničky, nebudou fronty na banány… A tak nám všechno zdražuje tak, že spořit nemá žádný smysl, ale samozřejmě mít dluhy není také o nic lepší. Ceny nemovitostí se utrhly z řetězu už před covidem. 

Ve jménu ekologie…  místo plastů je teď v kurzu papír. Elektroauta jsou drahé se kterými se nedá nikam dojet, co na tom že zde máme dobudovanou rozsáhlou infrastrukturu na benzínovou mobilitu… 

Dostavět Temelín nemožné. Dostavět Dukovany rovněž. Žádná Areva ani Westinghouse.  Fyzika se nedá upravit hlasováním. 

Maďarsko prý nemá v EU co dělat… prý je nutné Maďarsko potrestat tím, že s ním budou pouze ekonomické vazby… Nevíte, kde se můžeme také přihlásit? 

V Německu se tak pěkně a pravidelně bodá do lidí a mediálně je to víc pokryté u nás než v Dojčlandu. Kulturní obohacení po milionech v kombinaci s nekonečnými lidskými právy… A vlastně nic se neděje. Už si tam zvykli. Nebo se to tak alespoň jeví. O syndromu klimatické tísně jsem už slyšel hodněkrát, ale ještě jsem neviděl jediného aktivistu, který by se děsil budoucnosti plné nožů, zahalených žen a zákoníku šaríja. Tedy viděl… ale oni o nich říkají, že jsou to Hitlerovi pohrobci. 

V Británii se na lavičce najde složka o tom, kterak má na přímý rozkaz premiéra vyrazit torpédoborec ke Krymu a tam zkusit nějakou provokaci na Rusko. A nikoho to nezvedá ze židle. Nepadá ani vláda, ani ředitel tajných služeb. Nikomu to nevadí. Sice z takové provokace může být klidně válka, ale koho by to zajímalo že? Mnohem víc tam řeší, že západ hraje fotbal líp než východ. Tedy to platilo do včerejška. Včera albánští orlové ve švýcarských dresech vypakovali Francii, my jsme vypakovali Holanďany a Chorvati hráli velmi vyrovnanou partii se Španělskem…  

LGBT, polyamorie, úchylárny dávno uzákoněné. Vše je dovoleno. Na druhé straně přísné trestání jakéhokoliv náznaku dětské pornografie, jakéhokoliv flirtování a podobně. Stačí aby  matka nahlásila, že její partner dítě osahává a rozjede se mašinérie na několik let. Bez ohledu na pravdu. Na druhé straně okázalé úchylárny na ulici nikoho nevyvádějí z míry. Pokud se odhalujete na Prague Pride, předvádíte obscénním způsobem kálení, močení a pohlavní styk a to všechno na kameru, je vše ól rajt. Pokud vás matka nahlásí, že jen náznakem děláte něco z toho doma před dítětem, počítejte s vazbou, zničeným životem a dlouhými roky soudů. 

Když už jsme u té pravdy… Kdy jste se naposled mohli na nějakou informaci fakt spolehnout? Kdy jste mohli stoprocentně říct, že víte něco, o čem vám nikdo nekecal? Kdy jste naposled mohli říci, že ten či onen pisálek je studnice morálních hodnot a na jeho investigaci je spoleh? Předpokládám, že si o mně nikdo iluze nedělá. Že nikdo nepředpokládá, že jsem pramen pravdy a poznání. 

Sakra, jak je možné, že to stále ještě drží? Vždyť už je to deset let minimálně, co jsme jako Západ překročili hranu nesplatitelných dluhů. Už je to fakt dlouho, co si Čína financuje svůj průmysl tím, že nakupuje americké dluhopisy, aby si amíci kupovali čínské šméčko. A pořád to funguje. 

Do Německa napochodovaly miliony migrantů a předtím Turků. Mají tam džihádistické mešity ve velkém. O Francii ani nemluvím. Tam už o tom píšou vojáci svému vrchnímu veliteli. A stejně ta struktura stále drží. 

Kdy u nás naposled někdo opravdu věřil své vládě? Kdy naposled nebylo nutné volit menší zlo? 

Už dlouho pozorujeme rozpad všude kolem, ale ještě neuvěřitelně moc věcí furt funguje. Například v obcích postižených tornádem teď probíhá zázrak za zázrakem.

Krátká odbočka – až budete mít jednou obec podobně postiženou, napište si do požadavků na pomoc, aby k vám přijel někdo, kdo má zkušenosti s organizováním velkých lidských part. Nějaký štajgr z Ostravy, mistr velké stavařské party, co staví věžáky a podobně. V postižených obcích je všeho dost, ale starostové a jiní odpovědní se teď teprve učí, jak koordinovat tak velké dílo. Mají tam  velké prostoje, protože pravá ruka neví, co dělá levá. I když všichni pracují nadšeně, dochází teď ke zbytečným ztrátám času. Takže se doma domluvte ze starostou, kdyby se stalo něco podobného, ať má v rukávě  někoho, komu by se pak dalo zavolat, kdo tohle umí organizovat. 

Člověk si na jednu stranu říká, že konec musí být nedaleko. Ale objektivně – to jsem si říkal už před deseti roky. A místo toho přišla léta v podstatě plné zaměstnanosti, přišly sociální dávky na moje děti, učitelům i důchodcům se rapidně přidalo… koronavirus stát nerozložil… 

Myslíte, že se letos v zimě dočkáme v Německu nějakého blackoutu? Už dlouho na tom pracují s plnou vervou. Nebo dočkáme se v dohledné době ve Francii nějakého muslimského případně protimuslimského povstání? S pořádnou horou mrtvých?  Dočkáme se, že Ukrajina zaútočí na Donbas? Nebo Poláci na Ukrajinu? Uvidíme, jak je Maďarsko vyloučeno z EU? Nebo naopak, že se EU Orbána vlastně bojí?  Je blízko nějaký průlom? Nebo prostě nějaká provokace bude pokračovat tak dlouho, až nějaký nervózní vojáček stiskne spoušť? Nějaký Mnichov či plán Barbarossa, kdy budou odhozeny kamufláže a v plné nahotě se ukáže, jaké zájmy a cíle kdo má?  

Nebo je to v nás? Prostě si tu tak brbláme a nadáváme na poměry a přitom je všechno vlastně  v pořádku a na vině je náš přebujelý pesimismus? 

Nebo je to ještě daleko před námi, než nám všem dojde, co na nás chystají, jak to hodlají udělat, kde začnou a čím chtějí skončit? 

Nebo je tu pod povrchem mnohem více sil, které v tomto světě působí, ale nejsou mediálně profláklé? 

Kde jsme v dějinách? Jsme kousek od strašného maléru, nebo prostě moc koukáme na televizi? 

Já osobně tipuji, že Němcům se nějaký větší blackout podaří už tuto zimu a Francii čekají rozsáhlejší nepokoje někdy kolem roku 2025. Ale nemám to nijak podložené. Jen se mi to tak jeví. 

Zdroj