Koronavirus

Zaprodanci a zrádci Kurz a Babiš jsou odhaleni…

Článek pod názvem „EU countries rebuff Austria’s bid for more vaccines“ čili Země EU odmítly nabídku Rakouska na další vakcíny. Uveřejněný v bruselském časopise „Politico“ kojzarovským stylem bránícího bruselská rozhodnutí, ať jsou jakákoliv, podle nám známého hesla před rokem 1989 nenechal na zaprodancích a zrádcích rakouského kancléře Kurze a českého premiéra Andreje Babiše niť suchou.

K článku samotném na závěr připojím několik poznámek, protože zejména ohledně Andreje Babiše jde možná o nejvýznamnější krok v zahraničně politické oblasti směřující k jeho emancipaci, který bude-li následován dalším krokem podle vzoru Sebastiana Kurze může znamenat nejen obrat ve vakcinaci Česka, a tím i zdolání epidemie, ale návrat již odcházející stoupenců Babiše zpět.

—+++—

Země EU odmítají nabídku Rakouska na více vakcín

Na ukázku toho, co lze nazvat kvalifikovanou solidaritou, většina zemí EU odmítla záchvat vzteku nad distribucí vakcín proti koronaviru vedenou rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem a ve čtvrtek souhlasila s dodáním dalších dávek pěti národům nejvíce zasaženým pandemií.

Rozhodnutí velvyslanců v EU účinně znovu potvrdilo stávající vzorec přidělování očkovacích látek založený na populaci v EU a přineslo trapnou porážku Kurzovi, stejně jako českému premiérovi Andreji Babišovi a slovinskému premiérovi Janezovi Janšovi.

Rakousko, Česká republika a Slovinsko se odmítly účastnit plánu, který navrhlo portugalské předsednictví v Radě EU a který má pomoci těžce zasaženým zemím: Bulharsku, Chorvatsku, Estonsku, Lotyšsku a Slovensku.

Postoj, který zaujal Babiš, se zdál obzvláště sebezničující, protože vedl k tomu, že Česká republika propadla přibližně 140 000 dávek navíc, které by podle portugalského plánu obdržela, protože by se kvalifikovala pro další pomoc.

Pro Janšu, jehož země převezme rotující předsednictví Rady 1. července, to byl docela nepříznivý projev zjevného sobectví a neochoty zapojit se do krizového řízení zaměřeného na komunitu, které Brusel považuje za nejlepší atribut EU.

A pro Kurze, vůdce snahy porušit poměrný alokační vzorec, to znamenalo selhání na několika frontách. Nebyl schopen zajistit žádné další dávky vakcín pro svou zemi; zradil chudé země, které původně podporovaly jeho úsilí; a podkopal své vlastní touhy stát se vůdcem dominantní evropské středopravé politické rodiny.

Jeden vysoký diplomat uvedl, že Kurzův vliv a důvěryhodnost byly „vážně poškozeny“ epizodou, ve které rakouský vůdce minulý týden unesl video summit Evropské rady, aby požadoval pomoc potřebným zemím, ale poté se odmítl připojit k poskytování takové pomoci, když statistiky Komise ukázalo, že samotné Rakousko nebylo ani zdaleka mezi nejhoršími. Druhý diplomat uvedl, že Kurz je nyní pro většinu členských zemí „persona non grata“.

…..

A nyní již kojzarovský styl, který by ani Kojaz nezvládl.

Vlastní chyba“ Rakouska

Již před summitem Kurz vyvolal tvrdý boj o přidělování vakcín, ve kterém se pokusil obvinit Komisi z údajného krátkého střídání Rakouska. Ve skutečnosti si za to mohla Kurzova vláda, že odmítla koupit plné přidělení dávek v rámci společného programu EU pro nákup vakcín.

Ostatní země se podobně přepočítaly, ale byl to Kurz, kdo se pokusil shromáždit další vůdce tím, že drze obviňoval Brusel z chybných kroků v jeho vlastním hlavním městě.

„Nikoho z nás, kdo jsme dlouhodobě v opozici, nepřekvapuje: Kurz obecně považuje EU za prostředek k ukončení své vlastní politické hry,“ uvedla rakouská poslankyně Evropského parlamentu Claudia Gamonová z liberálu Skupina Obnovit Evropu. „Myslím, že existuje korelace mezi tím, že má doma politické problémy, a používáním EU jako obětního beránka.“ (P.S. Zatímco Kurzova v podstatě jeho strana- SeznamSebastian Kurz-Noví lidovci 36%a kromě Zelených se kterými jsou v koalici spolehlivě může koalovat jak znovu s rakouskými lidovci či svobodnými, NEOS se drží na těch svých 11 %, nic víc a nic méně a šíří obvyklou opoziční demogogii, jakou u nás známe například od Pirátů‘

Jak se bitva v posledních dnech zintenzivňovala, Kurz byl v kontaktu s mnoha vůdci a ve čtvrtek došlo k mnoha kontaktům mezi úředníky ze šesti zemí, které původně podepsaly dopis požadující pomoc se získáním dalších dávek. Při těchto kontaktech Vídeň opět trvala na pokusu o zablokování rozhodnutí, uvedli dva diplomaté. Opozice pokračovala až do poslední chvíle, přičemž gang Tří (Nepřipomíná Vám to časy čínské kulturní revoluce?)  se dokonce pokoušel zastavit rozhodnutí ostatních pokračovat v návrhu přerozdělení, dokud právníci Rady nevyjasní, že země EU mohou s přidělováním vakcín dělat, co si přejí.

„Nakonec už nikdo nemohl vzít Kurze – jeho způsob, jak dělat věci,“ řekl čtvrtý diplomat. „Jeho myšlenka solidarity à la carte se pro mnohé z nás ukázala jako neúnosná,“ dodal diplomat. „Zahájil tuto kampaň s požadavkem na větší solidaritu a ukončil ji tím, že popřel solidaritu ostatním.“ Věřím, že to řeklo všechno. “

Třetí vyšší diplomat pokáral tři země kvůli nedostatku solidarity: „Solidarita EU není hra o výhodě. Je to závazek. Některé členské státy se bohužel rozhodly zvolit sbírání třešní a ochranu úzkých zájmů před dlouhodobým ziskem pro celý blok. “

……

Nakonec se zdálo, že největším poraženým je Babiš, který, když se postavil proti portugalskému plánu, vypadal takříkajíc na vlastní stříkačku.

Zatímco odmítnutí připojit se k portugalskému plánu dalo Rakousku a Slovinsku o něco více dávek, než kdyby se podíleli na dárcovském úsilí, dostali by Češi v rámci plánu asi 140 000 „solidárních“ dávek. Vyřazení mělo za následek čistou ztrátu Čechů ve výši 70 000 dávek, uvedli diplomaté. Ztráta těchto dávek by se mohla Babišovi v národních volbách letos na podzim vrátit.

Neexistovalo žádné okamžité vysvětlení pražského postupu, který vycházel z nesprávného výpočtu, že rakouská taktika uspěje.

„Babiš trvá na tom, že není tradičním politikem,“ řekl čtvrtý vysoký diplomat. „Je však těžké přesně říci, co to znamená z hlediska jednání a co se v Praze tak pokazilo.“

Český diplomat uvedl, že je mylné si myslet, že země slepě stála s Kurzem, a pokusil se ztrátu pražských vakcín zvrátit jako potenciálně přínos potřebné země.

„Vyzývali jsme k solidaritě, ale nepřišla ke všem,“ řekl diplomat. „Je to falešné vnímání, někoho se držíme. Jednoduše se snažíme získat více solidarity pro ty, kteří to potřebovali. Nakonec ty dávky, které nebudeme brát, nakonec půjdou těm, kteří je potřebují ještě více. “

—xxx—

Tak. Výživné, což.

Nuže především je třeba říci, že otázka distribuce v zásadě nepatrných dodávek západních vakcín je vytloukání klínů klínem. Vítězí ty země, které si vakcíny zajistily samy a mohou tak očkovat: především Izrael, Srbsko, Velká Británie. Pokud zkombinovali důsledný lockdown a navazující vakcinací(což zřejmě nebyl případ USA, kterým se očkování daří, ale počty v 60 000 nakažených za den jsou stále vysoké)

Česko nyní relativně úspěšně zavedlo poslední typ lockdown a zaznamenává pokles, ale následovat a to pokud možno ihned další očkování.

Pozitivní zvrat, při velmi dubiózních dodávkách vakcín západní provenience,může přinést pouze bezprostřední dodávka Sputniku V, tak jak to hodlá učinit kancléř Kurz údajně od příštího týdne. To by nás zachránilo. Nic jiného.

Jinými slovy o tom, jestli uspějeme se nerozhoduje u nás, což ale v Rakousku a Rusku.

Na mysli mi tanou i jiné otázky. Zdá se, že V4 v podstatě přátelsky končí. Vládnoucí strany v Polsku – PIS, Maďarsku- Orbánův Likud a Itálii – nejsilnější opoziční uskupení Salviniho Ligy chce vytvořit pevnou alianci silně konzervativních stran se silným příklonem ke katolicismu a protimigrační politikou. To v českém prostředí s největším ateismem v Evropě možná konvenuje SPD (a to spíše jen v otázce protimigranské politiky), ale ta stále osciluje kolem 10%, tak jako všechny politické strany vlasteneckého a protimigranstského směru v Evropě.

Zato Kurzova „Listina Sebastiána Kurze – Noví lidovci, sice formálně spadá v Evropě do největší lidovecké frakce, ale jinak na rozdíl od našich fundamentalistických lidovců drří politiku všech azimutů, komunikují i s USA, i osobně s Putinem, ale s jistou zdrženlivostí i s Merkelovou i Macronem.

Jakmile by skutečně obdržel Kurz slíbených 1 milión dávek Sputniku, jeho politický kurz stoupne nejen v Rakousku, ale i v Německu, kde je pro svůj kritický postoj k Angele Merkelové vítaným hostem nejvlivnějších bulvárních médií, které mají na široké publikum větší význam než mainstreamové tiskoviny.

A v EU samotné určitě nastane poprask. A první, kde se přihlásí mohou být Němci.

Takže Andreji, drž se toho mladíka jako klíště. Ten vidí deset kroků dopředu.

 Hledej alternativní partnery a nehleď na útoky…

Asi tak.

Jiří Vyvadil